Estateguru tagatise enampakkumine kukkus kolmandat korda läbi
Estateguru hapuks läinud laenu tagatiseks olnud nelja eramu ja nelja ridaelamuboksi enampakkumine kukkus ka kolmandal katsel läbi, kuid hinnaalandust pole põhjust oodata, sest oksjon jäi katki protseduurilisel põhjusel.
Enampakkumist korraldanud kohtutäituri abi Sergei Volf rääkis, et huvilisi oli sel korral mitmeid ning üks neist ka registreerus enampakkumisele, aga huvitatud isikul jäi üks osalemise eeldustest täitmata.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Küsimusele, kas on oodata sama alghinnaga uut oksjonit, vastas Volf: “Kuna võimalik osaleja eksis üsna lihtsa reegli vastu, siis sellises olukorras hinda väga ei muudeta.”
See oli kolmas katse, kui Estateguru püüdis tagatist enampakkumisega realiseerida. Kahel esimesel pakkumisel oli alghinnaks 1 620 000 eurot, kolmandal katsel langes alghind 20 000 eurot ehk 1,2 protsenti.
Estateguru turundusjuht Egle Kucinske rääkis, et laenude põhiosa jääk on hetkel alla 1,6 miljoni euro, mis tähendab, et kui alghinnaga müük õnnestub, siis saavad investorid laenude põhiosa tagasi.
Simetra laen paistis Estategurus silma suure rahastusvoorude arvu poolest. Kokku tegi Simetra Kinnisvara Estateguru keskkonnas 14 kuu jooksul 43 rahastusvooru. Arendaja kogus ligi 17 000 laenuna kokku enam kui 2,5 miljonit eurot.
Viimase laenu sai Simetra Estategurust eelmise aasta augusti lõpus. Selleks pakkumiseks moodustas arendaja kogunenud laenusumma ligi 60 protsenti tagatisvara väärtusest. Estateguru lubas, et laenusumma võib järgmistes voorudes tõusta 65 protsendini tagatisvara väärtusest.
Kinnisvarabüroo Ober Haus hindas augustis tagatiste väärtuseks ligi 2,9 miljonit eurot.
Viimases voorus küsitud 100 000 eurot tuli kokku täismahus, aga ligi kaks ja pool kuud hiljem kuulutas Estateguru arendaja maksevõimetuks.
Kucinske sõnul on platvorm 920 000 eurot tagasi saadud ja sellelt osalt on investorid teeninud ka intresse. “Seega võib öelda, et ka investorid on tänaseks tulu teeninud, kuid kogu laenusummalt oodatavat tootlust ei ole võimalik saavutada,” tõdes ta. “Tõenäosus saada oma raha tagasi ülejäänud laenude põhiosa eest on meie hinnangul aga suur.”
Volf selgitas esimese enampakkumise eel, et kinnistute hinna määramisel võeti arvesse hinnastatistikast ja eksperdi, võlgniku ning sissenõudja arvamusi, aga ka müügikuulutust, millega arendust müügiks pakuti.
Kinnisvaraportaalis müügil kallima hinnaga
Võrreldes müügikuulutusega enampakkumiste alghind langes. Pooleli ridaelamuboksid ja majad olid müügis novembri algusest hindadega 199 900 kuni 239 000 eurot ehk kokku 1,78 miljoni euro eest, kuid ostjaid poole aasta jooksul ei tekkinud.
Kinnistusraamatust selgub, et Estateguru tagatiseks olevatel varal on laene tagavate hüpoteekide kõrvale oktoobri lõpus tekkinud Maksu- ja Tolliameti kasuks keelumärge kinnisasjade käsutamise keelamiseks. Firma on maksuametile tänase seisuga võlgu ligi 110 000 eurot.
Ekspress kirjutas eelmisel kuul, et Maksu- ja tolliamet uurib Simetra Kinnisvaraga seotud ebatavalist maksupettust, mille käigus kahtlustuse kohaselt pügati Eesti riiki sadade tuhandete eurodega.
Simetra Kinnisvara juhataja ja omanik on Sergei Novik. Ta omab Simetra Kinnisvara eraisikuna (20 protsenti ettevõttest) ja läbi talle kuuluva osaühingu Simetra Construction (80 protsenti ettevõttest). Viimane esitas oktoobri lõpus pankrotiavalduse, aga jaanauris lõpetati pankrotimenetlus pankrotti välja kuulutamata raugemise tõttu. Nüüd on ettevõte likvideerimisel.