Maakler: kinnisvara müüjad pole oma hinnaootusega reaalsele olukorrale järgi jõudnud ja see võib hakata neile kätte maksma
Eesti kinnisvaraturg on küll vaikne ja äraootav, kuid ELUM Kinnisvara partneri ja kinnisvaramaakleri Kristi Djomini kinnitusel pole turg siiski mitte seisma jäänud, vaid jõudnud tagasi normaalsusesse.
“Vahepealne väike buum, mis kestis 2020. aasta lõpust kuni 2022. aasta keskpaigani, pani inimesed rabama kinnisvara, nii, et ununesid tulevased laenukohustused ja uusi kortereid osteti “paberilt”,” kirjeldas Djomin, kelle hinnangul ei ole selline turuolukord pikas perspektiivis aga kunagi hea, sest hajutab tähelepanu ning viib allapoole ka pakutava kvaliteeti.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
“Nüüd, mil turg on rahunenud ja laenud kallinenud, oleme tagasi normaalsuses, kus inimesed süvenevad nii ostetavasse varasse kui ka oma kohustustesse ning müüjad peavad taas enam panustama, et ostjaid leida,” sõnas ta.
Kinnisvaraäris pikalt tegutsenud Djomini sõnul pole aga palju müüjad veel oma hinnaootustes praegust turureaalsust arvesse võtnud ning soovivad endiselt “heade aegade” hindu. “Selline paindumatus võib aga kurjasti kätte maksta, sest lõpuks võidakse oma kinnisvara ära müüa hoopis madalama hinnaga kui algne ostuhuvilise poolt tehtud pakkumine oli.”
Ta tõi näite, kus korterit hakati müüma hinnaga 215 000 eurot, millele üsna pea reageeris ostuhuviline pakkumisega 210 000 eurot, kuid müüja vastas eitavalt. “Turg samal ajal muudkui rahunes ning hinda tuli hakata pidevalt langetama. Lõpuks läks sama korter hinnaga 185 000 eurot,” sõnas Djomin, kelle sõnul on ostjad praegusest turuolukorrast väga teadlikud.
Seetõttu kaalutakse oma ostu kaua, käiakse vaatamas mitmeid objekte ning välja valitud vara külastatakse enne tehingu lukku löömist samuti mitu korda. “Ka pankade esindajad ütlevad, et uisapäisa laenu ei võeta ning inimesed kaaluvad pikalt, enne kui otsuse teevad,” märkis ta.