Miks eelistab koduostja Tartu ja Pärnu linna asemel Tallinna lähivaldasid?
Tallinna lähivaldadesse plaanib kodu osta rohkem inimesi kui Tartusse, Pärnusse ja Narva kokku, selgub Luminori hiljutisest uuringust. Tallinna lähedal elamise huvi kaaluvad üles töökohad – näiteks Tartu kinnisvara on küll Tallinna lähivaldadega sarnases hinnaklassis, kuid ülikoolilinnas on sissetulekud väiksemad ja töövõimalused kiduramad.
Panga tellimisel valminud Norstati uuringust selgus, et 22% Eesti inimestest plaanib lähima kolme aasta jooksul uue kodu soetada. Neist 31% plaanib osta elamispinna pealinna, 16% soovib elada mõnes teises Eesti suuremas linnas ja koguni viiendik koduostu plaanivatest inimestest kavatseb kinnisvara soetada mõnda Tallinna lähivalda.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Luminori laenude kompetentsikeskuse juht Helina Kikas kommenteeris, et kuna uuemad Tallinna korterid on paljude jaoks kättesaamatud, siis on Tallinna lähivallad ainus võimalus pealinnas tööl käimiseks, kui magalas elada ei soovita. Tema sõnul võib üha enam täheldada, et pealinna tööle tulevad inimesed kolivad esmalt Lasnamäele, Mustamäele või Õismäele, kus töötatakse end üles ja seejärel kolitakse mõnda Tallinna lähivalda.
„Hea näide on Viimsi, kus on suurepärased sportimisvõimalused, moodne kultuurikeskus, spaa, kino ja rohkelt poode. Arendajate sõnul on Viimsi teistest Tallinna äärevaldadest viis aastat ajast ees – järgmisel kümnendil jõuavad Viimsiga sarnased võimalused ka teistesse lähiasulatesse,“ ütles ta.
Kikas lisas, et pealinna valglinnastumise arengut kiirendas koroonaperiood, mistõttu on pealinnast 20 kilomeetri raadiuses üldise infrastruktuuri poolest juba praegu head tingimused. Ta usub, et kui praegu loetakse Tallinna kuldseks ringiks eelkõige valdasid, mille piir puudutab pealinna, siis tulevikus tõotab kuldse ringi raadius laieneda.
„Tallinna lähivaldade kinnisvara hinnakasv sõltub konkreetsest piirkonnast ja sellest, kas asulasse uusi eramuid ja korterelamuid ehitada saab. Kuivõrd uusarenduste tulekuga muutub ka ümberkaudne kinnisvara atraktiivsemaks, siis kui uusi eluhooneid arendada ei saa, on ka võimalik kinnisvara hinnakasv veidi piiratud,“ ütles ta.
Luminori tellimusel tegi Norstat septembris Eestis, Lätis ja Leedus uuringu ning küsitles igas riigis tuhandet 18–74aastast inimest.