Liigu sisu juurde

Töötukassa: majandusraskused on jõudnud töötlevast tööstusest ehitusse

Tänavu märtsi lõpul oli Eestis ehitusvaldkonnas ühtekokku vaid mõnisada vaba töökohta, aga registreeritud ehitusala töötuid peaaegu 6900.Foto: Ain Liiva / Virumaa Teataja / Scanpix

Märtsikuus peatus Töötukassa andmetel küll üldine registreeritud töötuse kasv, ent uutest töötutest enim (üle 800) tulid jätkuvalt ehitussektorist. Töötuna on kõigi valdkondade vaates hetkel arvel samuti enim ehitusvaldkonnas töötanud inimesi — 6881.

“Märts oli esimene kuu alates eelmise aasta augustist, mil kuu aja jooksul tuli töötukassasse vähem inimesi arvele, kui arvelt maha läks,” märkis Eesti Töötukassa kommunikatsioonijuht Annika Koppel. “Suurest töötuse vähenemisest ei saa kindlasti veel rääkida, võrreldes märtsi algusega oli kuu lõpul töötukassas kirjas paarsada inimest vähem ja aprilli alguses on registreeritud töötuid pisut alla 55 000.”

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Töötleva tööstuse jaoks võib halvim olla möödas, ehituse jaoks alles ees

“Märtsis tuli varasemate koondamiste järel enim töötuna arvele inimesi ehitusest, seega võib öelda, et töötlevast tööstusest on majandusraskused jõudnud ehitusse,” ütles Koppel, kelle sõnul ehitusvaldkonna ettevõtted märtsikuu jooksul uutest koondamistest teada ei andnud. 

Kuu aja jooksul esitati kõigi teiste valdkondade peale kokku kümme esmast koondamisteadet, mille alusel kaotab töö 140 inimest. Need numbrid on Koppeli kinnitusel väiksemad kui viimastel kuudel ja oluliselt paremad ka mitme varasema aasta märtsiga võrreldes.

Märtsikuu kollektiivsete koondamiste juures andsid tooni haridusvaldkonna muudatused — haridusalalt tuli neli koondamisteadet ja kokku koondati 53 töökohta.

“Töötleva tööstuse ettevõtted esitasid samuti neli teadet, võib loota, et ehk on selle sektori languse põhi saavutatud ja ees ootavad paremad ajad, ka uutest töötutest on töötleva tööstuse taustaga viimasel ajal vähem inimesi,” ütles Koppel, kelle hinnangul võib kollektiivsete koondamisteadete põhjal prognoosida, et lähikuudel jätkavad töötuse numbrid langemist.

Üldine tööpakkumiste arv tasapisi siiski kasvab

Märtsis lisati Töötukassa töövahendusportaali umbes 4500 vaba töökohta, mida on rohkem kui jaanuaris ja veebruaris.

“Kindlasti on see hea uudis tööotsijatele, samas ei ole see näitaja midagi enneolematut, umbes selline oli tööpakkumiste arv tavaliselt märtsis ka enne koroonat, siis oli aga registreeritud töötuid 20 000 vähem kui täna,” ütles Koppel.

Märts on tavaliselt kuu, mil alustatakse hooajaliste tööde pakkumisega. Sel aastal on tööandjad olnud ettevaatlikud. Kui nüüd vaadata ehitusvaldkonna tööpakkumisi, siis sel aastal on pakkumisi vähem kui neid on olnud varasemate aastate märtsi lõpus.

Töötukassa ehitusvaldonna tööpakkumiste arv viimaste aastate märtsikuude lõikes

CVKeskus: tööpakkumiste arv on aastaga vähenenud 25 protsenti

Tööportaali CVKeskus.ee värbamisjuht Grete Adler ütles Ehituslehele, et eelneva aastaga võrreldes oli tänavu märtsis pakutavaid ametikohti ehitussektoris veerandi võrra vähem. Samas avaldasid tööandjad märtsikuus kolmandiku võrra rohkem ehitussektori tööpakkumisi kui eelneval kuul, mis on esimeses kvartalis tavapärane trend.

“Konkurents ehitussektori tööpakkumistele pisut vähenes – keskmiselt on hetkel konkureerimas ühele ehitussektori vabale ametikohale 47 töövõtjat (eelneval kuul oli see näitaja 50). Seda on siiski 18 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal ajal,” sõnas Adler.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.