Liigu sisu juurde

Hind ei langenud: kohtutäitur pani Estateguru tagatise teist korda sama hinnaga enampakkumisele

Simetra Kinnisvara laenu tagatiseks olnud ridaelamu, mida kohtutäitur püüab võla katteks müüa.Foto: Ober Haus

Estateguru laenu tagatiseks olevaid ridaelamuboksid ja eramud, mille enampakkumisele ei ilmunud kümnekonna päeva eest ühtegi huvilist, on uuesti sama alghinnaga müüki tulnud.

Estateguru Eesti juht Tauri Tiik ütles pärast esimest müügikatset Ehituslehele, et kinnistute pakkumist jätkatakse ja huviline on neile olemas. “Täpsemalt saan kommenteerida, kui asjad edasi arenevad,” sõnas ta siis.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Jõelähtme vallas ridaelamuid ja eramuid arendanud Simetra Kinnisvara võlgneb Estategurule ja maksuametile kokku ligi kaks miljonit eurot, koos ühisrahastuskeskkonnale maksmata intresside ja viivistega oleks summa suuremgi.

Enampakkumisele on kinnistud pandud 1,62 miljoni euro eest, lisaks oli üks korteri ostuks eellepingu sõlminu valmis Tiigi kinnitusel tehinguga lõpuni minema ja sealt peaks Estategurule laekuma 200 000 eurot. See tähendanuks, et alghinnaga müügi korral oleks võlausaldajad tagasi saanud 1,82 miljonit eurot.

Enampakkumist korraldava kohtutäituri abi Sergei Volf selgitas eelmise enampakkumise eel, et kinnistute hinna määramisel võeti arvesse hinnastatistikast ja eksperdi, võlgniku ning sissenõudja arvamusi, aga ka müügikuulutust, millega arendust müügiks pakutakse.

Kinnisvaraportaalis müügil kallima hinnaga

Võrreldes müügikuulutusega on enampakkumiste alghind hind juba langenud. Pooleli ridaelamuboksid ja majad on müügis olnud novembri algusest hindadega 199 900 kuni 239 000 eurot ehk kokku 1,78 miljoni euro eest, kuid ostjaid pole enam kui nelja kuu jooksul tekkinud.

Ehitusleht kirjutas detsembris, et kinnisvaraarendajatele lühiajalist krediiti vahendava Estateguru hapuks läinud laenude seast oli suurimaks Eestis kaheksa ridaelamuboksi ja nelja eramu püstitamiseks võetud võlg, millest rahastuskeskkonna poolt maksevõimetuks kuulutatud arendajal oli tasumata ligi 1,9 miljonit eurot.

Laen paistis silma kahe tõiga poolest:

  • Suur rahastusvoorude arv. Kokku tegi Simetra Kinnisvara Estateguru keskkonnas 14 kuu jooksul 43 rahastusvooru. Arendaja kogus ligi 17 000 laenuna kokku enam kui 2,5 miljonit eurot.
  • Laenu sai maksuvõlglane. Maksuameti võlapäringust selgub, et Simetra Kinnisvaral on 2022. aasta septembrist riigi ees täitmata kohustusi. Maksuameti võlapäring ei kuva võlgade suurust minevikus, aga teatmik.ee andmetel on kohustus riigi ees viimased üheksa kuud olnud suurem kui 100 000 eurot.

Tiik rääkis, et Estateguru rahastab maksuvõlaga arendajat tingimusel, et ettevõte on sõlminud maksuametiga maksegraafiku. Tema andmetel oli firmal 2022. aasta augustis ajatatud võlg ja see sai oktoobriks tasutud.

Maksu- ja tolliameti meediasuhete spetsialist Kertu Laadoga selgitas vastuolu Estateguru ja maksuameti andmetes sellega, et ameti lehel kuvatav kuupäev väljendab vanima täna võlas oleva nõude tasumise tähtpäeva, aga teave võla kohta võib olla hiljem tekkinud – näiteks on ettevõte tagantjärele parandanud deklaratsioone või on firmale tehtud maksuotsus. Simetra maksuajalugu Laadoga avaldada ei saanud, sest tegemist on maksusaladusega.

Viimase laenu sai Simetra Estategurust eelmise aasta augusti lõpus. Selleks pakkumiseks moodustas arendaja kogunenud laenusumma ligi 60 protsenti tagatisvara väärtusest. Estateguru lubas, et laenusumma võib järgmistes voorudes tõusta 65 protsendini tagatisvara väärtusest.

Kinnisvarabüroo Ober Haus hindas augustis tagatiste väärtuseks ligi 2,9 miljonit eurot.

Viimases voorus küsitud 100 000 eurot tuli kokku täismahus, aga ligi kaks ja pool kuud hiljem kuulutas Estateguru arendaja maksevõimetuks.

Estateguru jaoks maksejõuetu 11. novembrist

Tiik ütles, et pärast seda, kui rahastuskeskkkond kuulutas 11. novembril Simetra projektid maksevõimetuks, ei ole arendaja ühtegi summat tagastanud. Tagastamata põhiosa suurus on ligi 1,9 miljonit eurot.

Tiik selgitas, et osa laenusummast õnnestus Estategurul enne arendaja maksevõimetuks kuulutamist tagasi saada, sest mõned ridaelamud sai firma valmis ja müüdud ning sai selle arvelt laene osaliselt tagastada.

Tiik ütles, et Estateguru alustas tagatiseks olevate ridaelamubokside ja eramute realiseerimist koheselt, kui sai selgeks, et ettevõte oma kohustusi teenindada ei jõua. “Laenu tagatiseks olevad varad on väga heas seisus ja ehitatud projektile vastavalt ning hea kvaliteediga,” kinnitas ta.

Kinnistusraamatust selgub, et Estateguru tagatiseks olevatel varal on laene tagavate hüpoteekide kõrvale oktoobri lõpus tekkinud Maksu- ja Tolliameti kasuks keelumärge kinnisasjade käsutamise keelamiseks. Firma on maksuametile tänase seisuga võlgu ligi 110 000 eurot.

Simetra Kinnisvara juhataja ja omanik on Sergei Novik. Ta omab Simetra Kinnisvara eraisikuna (20 protsenti ettevõttest) ja läbi talle kuuluva osaühingu Simetra Construction (80 protsenti ettevõttest). Viimane esitas oktoobri lõpus pankrotiavalduse, aga jaanauris lõpetati pankrotimenetlus pankrotti välja kuulutamata raugemise tõttu. Nüüd on ettevõte likvideerimisel.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.