Liigu sisu juurde

Analüütik Risto Vähi: Eestis on olnud kaks täiesti erinevat kinnisvarabuumi

Esimese buumi tipuks kujunes 2005. aasta IV kvartal, mil Tallinnas müüdi kokku 3970 korterit mediaanhinnaga 1043 €/m2. Teise buumi tipp saabus aga 2021. aasta IV kvartalis, mil müüdi 3220 korterit mediaanhinnaga 2369 €/m2.Foto: Eero Vabamägi / Postimees / Scanpix

Eestis on olnud tänaseks kaks kinnisvarabuumi. Neist esimene leidis aset aastatel 2005-2007 ning teine 2020-2022. Kaks tippaega erinevad üksteisest kui öö ja päev ning tuleb nentida, et esimest buumi pole veel üle löödud, leiab kinnisvaraanalüütik Risto Vähi.

Buumi kirjeldamiseks sobib kõige paremini Tallinna korteritehinguid kajastav graafik. Pealinn on Eestis trendilooja ning suurima maksejõu ja spekulatiivsusega piirkond. Ruutmeetri mediaanhindu pole mõtet võrrelda, sest vahepealsetel aastatel on elatustaseme tõus ja inflatsioon teinud oma töö.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
Tallinna müüdud korterite hulk ja hind 2004-2023. Foto: Risto Vähi

Esimese buumi tipuks kujunes 2005. aasta IV kvartal, mil Tallinnas müüdi kokku 3970 korterit mediaanhinnaga 1043 €/m2. Teise buumi tipp saabus aga 2021. aasta IV kvartalis, mil müüdi 3220 korterit mediaanhinnaga 2369 €/m2. Kui esimesel osturallil oli üle 3000 tehinguga kvartaleid 5, siis teisel vaid 1.

Miks oli esimene buum nii palju aktiivsem? Vastuseid on palju, kuid peamiste põhjustena toon välja laenamise odavuse, lihtsuse ning tulumaksu puudumise eraisiku kinnisvaratehingutel. See viimane võimaldas kõigil maksukohustuseta kiirelt osta ja müüa.

Teise buumi peamisteks märksõnadeks oli odava raha kõrval ka inimeste rahaliste võimaluste kasv, vaba raha suur osakaal tehingutes ning investeerimise kui teadliku tegevuse juurdumine. Pankade laenutingimused olid aga esimese buumiga võrreldes oluliselt karmimad.

Veel üks oluline nüanss – kui esimene buum algas ja lõppes järsult, siis teine saabus laugemalt ning ettevalmistus kestis juba aastast 2017. Hetkeline langus COVID-pandeemia ajal ei lähe praegu enam arvesse.

Kokkuvõtlikult ütleksin, et 2005-2007 oli laenubuum ning 2020-2022 investeerimisbuum.

Kinnisvaraanalüütik Risto Vähi.Foto: Eero Vabamägi / Postimees / Scanpix

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.