Liigu sisu juurde

Elektrikulud alla: Kredexi toetusel saab soetada nutika akupanga

Solaxi energiasalvestuslahendus.Foto: Tootja

Kredexi väikeelamute rekonstrueerimistoetuse voor, mille maht on rekordiliselt ligikaudu 28 miljonit eurot, lubab raha kasutada ka päikesejaama juurde akupanga rajamiseks.

Selleks et kõikuva elektri börsihinnaga võimalikult vähe kulutada, peab tark kodu jälgima hindu ning vastavalt sellele tarbima. Parimaks viisiks on salvestada energia akupanka, mis odava elektrihinnaga salvestab energiat, kallimatel tundidel aga annab välja.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Akupanga soetamiseks saab kasutada ka aprillis avanenud Kredexi toetusvooru, millest maikuu lõpu seisuga oli kasutamata veel ligikaudu 11 miljonit eurot.

Toetuse kasutamise juures peab arvestama, et selle eesmärgiks on suurem energiatõhusus ja seega on toetuse saamiseks kõige olulisem tingimus elamu energiatõhususklassi paranemine.

Terviklikul renoveerimisel peab maja jõudma C-energiaklassini (välja arvatud kultuuriväärtuslikud hooned). Osalise renoveerimise puhul on vajalik tõus vähemalt klassi võrra. Kui väikeelamu energiaklass üksiku parenduse tulemusena ei tõuse või elamul on juba enne toetuse taotlemist saavutatud parim võimalik energiatõhususe klass A, siis toetust saada ei ole võimalik.

Juhul, kui toetusega soovitakse soetada akupank, tuleb toetuse saajal teha ka lisatöid, mis aitaksid elamu energiaklassi parandada.

Akupanga soetamist ja paigaldamist toetatakse, kui taastuvenergia tootmisseade on paigaldatud.

Päikesepaneelide, inverteri ja akupanga soetamisel Kredexile hinnapakkumisi esitama ei pea, toetus moodustab 30% ühikuhinnast ning maksimaalne toetussumma väikeelamu kohta on kuni 20 000 eurot. Ühikuhinna kogumaksumus päikesepaneelide ja inverteri soetamisel sisaldab ka asjakohase ehitusprojekti koostamist ja on 1140 eurot ühe kilovati kohta. Maksimaalne toetatav nimivõimsus päikesepaneelidel on 15 kW. Akupanga soetamisel on ühikuhinna kogumaksumus 642 eurot ühe kilovatt-tunni kohta. Maksimaalne toetatav nimimahtuvus on aku puhul 20 kWh. Näiteks:

  • 18 kW päikesepaneelide ja 15 kW inverteri paigaldamisel on toetuse summa maksimaalselt toetatav 15 kW paneelide nimivõimsuse järgi, ehk 15*1140*30%=5130 eurot;
  • 5 kW päikesepaneelide ja 10 kW inverteri paigaldamisel on toetuse summa päikesepaneelide nimivõimsuse järgi, ehk 5*1140*30%=1710 eurot;
  • 18 kW päikesepaneelide ja 20 kW inverteri paigaldamist ei toetata, sest maksimaalne inverteri võimsus saab olla 15 kW;
  • 10 kWh aku paigaldamisel on toetuse summa 10*642*30%=1930 eurot.
  • 25 kWh aku paigaldamisel on toetuse summa 20*642*30%=3860 eurot.

Kredex toonitab, et toetust saab taotleda päikesepaneelide ja inverteri koos paigaldamisel. Toetust ei saa taotleda ainult lisapaneelide või ainult inverteri soetamiseks.

Juhul kui taotletakse toetust projektile, mille käigus paigaldatakse päikesepaneelid või akupank ja soojustatakse lisaks katust/fassaadi või tehakse muid abikõlblikke töid (nt akende vahetus), siis kehtib läbivalt kõigile tegevustele toetuse määr 30% ja maksimaalne toetussumma väikeelamu kohta kuni 20 000 eurot.

Eesti turu jaoks kohandatud nutikas lahendus

Onninen soovitab energia juhtimiseks inverterite tootja Solax Datahubi just Eesti turu jaoks kohandatud lahendust, mis aitab oma koduseid akusid laadida nutikalt vastavalt Nord Pooli hindadele.

Solax Datahubi kasutajaliides.Foto: Tootja

Tark laadimise ja tarbimise juhtimine aitab investeeringu akudesse maksimaalselt kiiresti tagasi teenida. Eestis arendatud lahendus võtab Nord Pooli hinnad, mis on alati päev ette teada, ning vastavalt sellele planeerib tarbimise kas akudelt kõrge hinna ajal või võtab hoopis ette akude laadimise, kui hind on madal.

Klientideks, kes sellist lahendust kasutavad, on oma majaga pered, aga kindlasti jõuab selline börsijälgimise süsteem tarbimise planeerimisega peagi ka äri- ja tootmishoonetesse, kus on kasutusel suuremad lahendused ja võimsamad akud.

Kuidas leida õige aku suurus?

Onnineni pakutavas tootevalikus on praegu akud vahemikus 3 kW kuni 130 kW ning need sobivad hästi just eramajadele. Elanikud peavad sobiva suurusega akukomplekti valimisel enne elektritarbimise järgi valima sobiva mahu ning kui toodetakse elektrit näiteks päikesepaneelidega, siis arvestama, kui kaua päikesepaneelid neid laevad. Ideaalis peaks ööpäevase tarbimisega valima akud sellise võimsusega, et kui öösel akult tarbida, siis päeval laevad päikesepaneelid need uuesti täis, nii et puudu ei jää midagi.

Päikesejaam peab seega katma akude laadimise ja päevase tarbimise, öisel ajal aga katavad akud oma võimsusega kogu maja tarbimise. 

Oma energiatarbimist on lihtne vaadata elektriteenuse pakkuja juurest. Näiteks Eesti Energia mobiiliäpist on see selgelt näha, aga ka teistel elektrimüüjatel on oma veebi- või mobiililahendused, kust vaadata viimase aja tarbimisi.

Muidugi võib akupargi valida ka väiksema võimsusega, kui osa energiast tuleb võrgust ja kui päikesejaam ei suuda kogu vajaminevat elektrit kogu aeg ise tagada. Kuid ka siis on nutikast juhtimisest kasu, sest lisaenergia võtmist võrgust saab targa kontrolleriga ajatada odavamate tundide peale.

Paljud kliendid ongi huvitatud juba vaid akulahendusest ilma elektrit ise tootmata, sest akudesse saab odava hinna ajal energiat salvestada ning tarbida siis kallima hinna ajal oma akudest, mitte võrgust. Seegi on praeguste kõikuvate börsihindadega kasulik ja aitab säästa.

Energiasalvesti tagab kokkuhoiu eramajast korterini

Keskmine majapidamine ostab praegu 10 kWh mahuga akupanga, elektriauto ja elektriküttega läheb vaja juba rohkem, umbes 1520 kWh, mõni suurema tarbimisega majaomanik võtab ka 40 kWh salvesti. Suurema akupangaga saab juba kallimatel tundidel elektrit võrku müüma hakata ning seega tasub investeering end kiiremini ära.

Selleks saab Onninenilt tellida uue lahendusena energiasalvesti, mis koosneb muundurist ja akupangast. Selle eeliseks (ilma elektritootmiseta) on võimalus kasutada lahendust igal pool alates korterist suure eramajani.

Börsihindade graafik on tavaliselt nagu kahe küüruga kaamel: elekter on kallis hommikul ja õhtul. Kui hommikul hakatakse koos päikese tõusmisega salvestama, siis läheb see kallimaks, hommikul peaks aga hoopis hakkama kogu ülejääki võrku müüma. Salvestama tasub hakata kõige odavamal ajal, näiteks keset päeva (tavaliselt alates kl 11st) või kui võtta elektrivõrgust, siis näiteks öisel ajal. Veelgi täpsemalt saab need soodsaimad ajad teada, kui kontroller jälgib ise börsihindu.

Tark energiajuhtimine lisaseadistusi ei vaja

Praegune Datahubi loogika on üsna lihtne. Paigaldaja saab programmeeritava kontrolleri, kuhu tuleb sisestada tingimused: kui elektri hind on selline, siis mida inverter sel puhul tegema peaks? Kui näiteks elektri hind on alla nulli, siis peaks kontroller müügi võrku peatama ja kasutama elektrit ainult oma maja tarbeks. Kui elektri hind on ettemääratud hinnast kõrgem, siis saab ette kirjutada, et nüüd suunab kontroller süsteemi energia salvestamisele akudesse. Kui elektri hind tõuseb üle veel kõrgema ettemääratud piiri, siis lülitatakse elektri võrku suunamine sisse ja koduomanik teenib maksimaalse hinnaga elektri müügist kõige rohkem kasu.

Aku laadimiseks aga võib kontroller otsida näiteks paar kõige odavamat tundi börsi ööpäevasest hinnagraafikust ning suunata salvestamise just sellele ajale. Paari kõige kallima tunni ajal aga antakse energiat välja, et omanikule tulu teenida. Iseõppiv tarkvara, mis seda kõike automaatselt otsustab, on juba järgmise põlvkonna kontrollerites olemas, mis tulevad välja 2025. aastal.

Kasutaja ei pea sealjuures ise midagi seadistama ega börsihindadega tegelema. Vastav firma paigaldab kliendile süsteemi, millesse sisestatakse andmed ning kasutaja peab teada andma ainult seda, mis hinnaga ta ostab ja müüb elektrit.

Kontroller hakkab peagi jälgima ka ilma, et selle järgi ennustada, kui palju saab päikesepaneelidega toota. Ülejäänu teeb ära juba tark kontroller, millesse tasub investeerida.

Elering: akupanga kasutamisega pole probleeme

Uurisime Eleringilt, kuidas akupanga kasutamine taastuvenergia toetust saavatel klientidel on reguleeritud ja mida peab koduomanik tegema, et neid oma kodus võrku lülitada.

Selgus, et ka toetusega tegutsevatel koduelektrijaamadel on lubatud lisada akusid ning vahetada oma inverter nutika börsihindu jälgiva seadme vastu. Sellest tuleb Eleringile e-kirjaga vabas vormis teada anda.

Lisaks on võimalik toetusega päikeseparkidel ajastada oma müüki võrku. Tegelikult ongi igale olemasolevale päikesepargile mõistlik lisada akupank. Pealegi on see täiesti legaalne ka taastuvenergia toetusega jaamades, et kulusid kokku hoida.

Kui aga elektrivõrku päikeseelektrit saata ei tohi, siis on võimalus oma tarbeks toota ja salvestada akudesse endiselt olemas, kuid selleks on vaja elektrivõrgu omanikuga see kooskõlastada.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.