Viie ohvriga õnnetus ehitusplatsil: Rootsis alla kukkunud lifti mudel on juba paarkümmend aastat kasutusel ka Eesti objektidel
Esmaspäeval juhtus Stockholmist põhja poole jäävas Sundbybergi linnas ühel ehitusplatsil ränk õnnetus: enam kui 20 meetri kõrguselt alla kukkunud ehitusliftis hukkus viis inimest.
Tootjafirma Alimak kinnitusel on konkreetne mudel olnud kasutuses 20 aasta vältel tuhandetel ehitusobjektidel üle maailmaa ning selle aja jooksul ei ole juhtunud ühtegi õnnetust, mille põhjuseks oleks olnud lifti tehniline rike.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Juba 1990. aastate algusest Eestis Alimaki liftide müügi ja hooldusega tegeleva Scanlift OÜ juht Andrus Mirka oli enda sõnul väga üllatunud, kui traagilisest õnnetusest kuulis.
“Mõtlesin, et kuidas selline lift sai üldse alla kukkuda,” rääkis Mirka, kes tunneb õnnetusse sattunud liftimudelit põhjalikult. “See ei ole reaalne. Sellel liftil on püüdur, mis võtab rikke korral alla kukkuva lifti kinni niimoodi, et see on pärast seda piltlikult öeldes nagu kännu taga.”
Tema hinnangul on Alimaki liftide puhul tegu oma ala tippmasinatega, mida võib võrrelda autode seas näiteks Mercedes-Benziga, kus iga viimane kui detail on hoolikalt läbi mõeldud ning tipptasemel on ka töökindlus.
Õnnetuse võis põhjustada paigaldajate viga
“Helistasin tehasesse ja nad ütlesid ka, et viga polnud liftis, vaid tüübid said seal ilmselt mingi jamaga hakkama,” sõnas Mirka. Tema sõnul võis seni kinnitamata kuulduste kohaselt asi olla selles, et lifti paigaldajad läksid enne töö lõpetamist koos teiste objekti töölistega kohvipausile ning ei blokeerinud lifti võimalike kasutajate eest ega pannud üles ka lifti kasutamist keelavaid märke.
Sundbybergis oli tegu tavamõistes vähemalt kuuekordse maja kõrgusel asunud liftiga, mida ehitati töö edenedes pidevalt kõrgemaks. “Nüüd oligi käes moment, et seda tuli teha veel kõrgemaks ja tundub, et need, kes lifti paika panid, tegid oma tööd valesti,” lisas Mirka.
Kolmapäeval sündmuspaigal käinud Alimaki ettevõtte eksperdid kinnitasid Rootsi ajalehe Aftonbladet vahendusel, et õnnetuse põhjustas suure tõenäosusega “märkimisväärne kõrvalekalle paigaldusjuhistest” ehk teisisõnu paigaldajate oskamatus või lohakus.
“Teostatud vaatluste põhjal saame väita, et kaks mastiosa, mis peaksid lifti paigal hoidma, ei olnud poltidega kokku ühendatud, mis võib olla põhjus, miks tõstuki kabiin maapinnale kukkus,” tõdesid eksperdid oma esialgses hinnangus.
Ainuke Soomes toimunud teadaolev õnnetusjuhtum sama tüüpi liftiga leidis Rakennuslehti andmetel aset 2018. aastal. Siis hukkus Helsingis Kesko uue peakontori ehitusel üks liftipaigaldaja ja teine sai raskelt viga, kui nad 19 meetri kõrgusele tõusnud ehitusliftiga alla kukkusid. Tol korral oli juhtunu põhjuseks paigaldamisviga – lifti ülemise mastielemendi ühenduskoha tagumised poldid olid jäetud kinnitamata.
19 Eestis olevast Alimaki tõstukist omavad kasutusluba 17
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) tehnikaosakonna nõunik Priit Poschlin ütles, et Eestis on hetkel 19 aktiivset Alimak Group Sweden AB toodetud erinevat auditikohustuslikku kabiiniga ehitustõstukit, millest omavad kehtivat auditit ehk kasutusluba 17.
Poschlini kinnitusel pole Eestis auditikohustuslike ehitustõstukitega õnnetusi toimunud. “Eestis teostatakse ehitustõstukite auditit iga kahe aasta järel. Kuni täpsema info puudumiseni ei näe TTJA hetkel põhjust Alimaki ehitustõstukite täiendavas kontrolliks,” märkis ta.