Liigu sisu juurde

Uus lahendus: Golden Gate’i fassaadi paigaldamisel jääb tekitamata seitse tonni jäätmeid

Golden Gate'i kuldne fassaad tuleb Hispaania tootjalt STACBOND ja on täeilikult taaskasutatav.Foto: US Real Estate

ACM Metal tarnib Tallinna südalinnas 2025. aasta kevadel valmiva Golden Gate büroohoone välisseinte jaoks alumiiniumkomposiitplaadid, mis säästavad keskkonda mitmel korral: esmalt jääb fassaadi paigaldamisel tekitamata seitse tonni jäätmeid ja kui maja eluiga lõpeb, siis on kõik plaadid taaskasutatavad.

ACM Metali projektijuht Carl Terras rääkis, et Golden Gate’i fassaadi katmiseks plaatide mõõtu lõikamisel tekib seitse tonni jäätmeid, mis varasemalt oleks jõudnud prügimäele, kuid nüüd kogutakse materjal eraldi, töödeldakse ümber ning läheb taaskasutusse.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Süsteemi on loonud Hispaania tootja STACBOND. Nende komposiitplaatide taaskasutamine lõpetab tooraine raiskamise ja vähendab ehitatava hoone keskkonna jalajälge.

Eestis kogub STACBONDi toodangu kokku ACM Metal ja saadab jäägid Hispaaniasse, kus need kõigepealt sorteeritakse vastavalt paneelide koostisele ning seejärel võetakse uuesti algosadeks:

  • alumiinium sulatatakse ja sellest valmivad alumiiniumlehed, mida uute paneelide tootmisel kasutada,
  • paneelide mittepõlev plastiksisu puhastatakse ning muudetakse graanuliteks, millest saab taas uusi paneele valmistada.
Hispaania tootmises tükeldatud ja sorteeritud materjal.Foto: STACBOND
Kogutud paneelidelt saadud alumiinium enne ümbersulatamist.Foto: STACBOND

Terrase sõnul on ACM Metali hoovile sel aastal kogunenud juba üle 11 tonni Hispaaniasse taaskasutusse saadetavat materjali. Ühe veoki koormaga säästetakse ligikaudu 100 tonni CO2 heitmeid.

“Selle tulemusel ei saada me ühtegi jääki prügimäele ning oma protsessiga vähendame ehituse jalajälge ja anname panuse Eesti ehituse keskonnasäätlikumaks muutumisel,” lausus Terras.

STACBOND toodab kolmes eri laiuses ja igale projektile sobivas pikkuses komposiitplaate, et vähendada töötlemisel ja paigaldamisel tekkivat ülekulu – kõige suurem kokkuhoid on vähem ostetud-tarbitud materjal.

Terras rääkis, et hoolimata erimõõduliste plaatide valikust tekib tavapäraselt komposiitplaatide lõikamisel ja paigaldamisel kadu, mis jääb vahemikku 10-30 protsenti. Golden Gate’i puhul tähendab see, et materjal jõuab nüüd prügimäe asemel taaskasutusse STACBONDi arvutuste kohaselt ligikaudu 30 tonni CO2 heitmete kokkuhoidu.

Terras kinnitas, et STACBONDi paneelid on ka pärast hoone eluea lõppu täielikult taaskasutatavad. Paneelid ja alumiiniumist aluskarkassid saab demonteerida ja saata taaskasutusse sarnaselt paigaldamisel kogutud jääkidega.

Terrase sõnul tähendab materjalide taaskasutatavus ja selle juurde loodud protsess ehitaja ja arendaja jaoks, et üürnike jaoks järjest olulisemaks saanud LEED ja BREEAM sertifikaate on lihtsam taotleda.

ACM Metal on Euroopa suurima alumiiniumkomposiitplaatide tootja STACBONDi ametlik esindaja Eestis. Firma on kuue tegevusaasta jooksul tarninud enam kui 50 000 ruutmeetri alumiiniumkomposiitplaate, mida on kasutatud rohkem kui sajal erineval objektil (teiste seas MUBA ja Ülemiste Citys asuva Lurichi maja fassaadidel).

Taaskasutussüsteem käivitus Eestis 2023. aasta lõpust. ACM Metal kogub lisaks enda tootmisest tekkinud jääkidele ka teistele Eesti objektidele tarnitud STACBONDi komposiitplaadi töötlemisel ja paigaldamisel tekkinud jäägid. “Nii saame vajadusel arvutada igal STACBONDi Eesti projektil kokku hoitud CO2 heitme,” lausus Terras.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.