Liigu sisu juurde

WDBE konverents võiks paljud kohalikud ettevõtted uuele tasemele aidata, ent seda võimalust ei kasutata piisavalt

Foto: Kostiantyn Stupak / Pixabay

Iga-aastane WDBE konverents võiks olla paljudele Eesti ettevõttele suurepäraseks hüppelauaks innovatsiooni ja nutikate lahenduste maailma, ent paraku on seda võimalust seni kasutanud võrdlemisi vähesed, tõdes digitaalehituse klastri juhatuse liige Hele-Mai Metsal.

Tänavuse konverentsi tipphetki kokku võttes märkis ta, et põnevaid ja mõtteainet pakkuvaid ettekandeid oli nii Tallinnas kui Helsingis toimunud konverentsil mitmeid.  

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Mulle endale jäi kõige enam meelde Aalto ülikooli jätkusuutliku ehituse professor Matti Kuittineni provokatiivne lause, et kõige parem on tegelikult üldse mitte ehitada, tegelikult on maailm täis ehitatud ja tuleks hoiduda juurde ehitamast. Pigem tuleks rohkem rekonstrueerida ja mitte uusi asju ehitada,” ütles Metsal.

Ehitus tuleks muuta efektiivsemaks

“Inimesed on innovatsiooni kõige suuremad pidurid. Ehitatakse ikka sajandeid ühtmoodi, uute tehnoloogiate abil efektiivsemaks muutumine käib väga vaevaliselt,” märkis Hele-Mai Metsal, kelle sõnul jääb areng teadmiste puudumise ja mugavuse taha.

“Ehitusplatsidel on uskumatu kogus kasutamata aega. Tarkade lahendustega saaks ehitust muuta väga palju efektiivsemaks,” lisas Metsal.

Üheks efektiivse ehitamise näiteks on ehitamine monteeritavatest elementidest, aga selle juures on tema hinnangul mitmeid küsitavusi.

“Pärast II maailmasõda tehti monteeritavatest elementidest maju igal pool, aga uusi Mustamägesid ja Lasnamägesid me ju ei soovi. See uut tüüpi paneelmaja peaks olema seniste oluline edasiarendus.”

Üks ala, kuhu Metsali sõnul üha rohkem lahendusi pakutakse, on rekonstrueerimine ja seejuures ka materjalide taaskasutus.

“Paar head lahendust pakuti, küll mitte võib-olla lõpuni läbi mõeldud. Kui tahad näiteks praegu Mustamäe maja ümber teha ja võimalikult palju seal majast pärinevaid asju taaskasutada, ei saa ju taaskasutada aknaid, mis ei vasta enam nõuetele. Joonistus välja küsimus, et kas taaskasutamine on lõpuni hea ja kas see on just see ehitatud keskkond, mida me tahame?” kirjeldas Metsal.

Targad linnad ja tark planeerimine

“Kui rääkida linnade planeerimisest, siis tänavuse WDBE üheks teemaks oli  linnade targalt planeerimine, roheluse ja hoonete mahutamine, et linnakeskkond võimalikult meeldivaks ja efektiivseks muuta,” ütles Metsal.

Süsteemid ja uued tarkvaralised lahendused võimaldavad juba ette ära analüüsida ehitatava keskkonna mõjusid, mis võimaldab targemat ehitust.

“Seda on piloteeritud erinevates linnades ja ülikoolilinnakutes. Mõned suuremad linnad on teinud oma digitaalsed kaksikud, et tulevikus targalt planeerida uute hoonete mahutamist,” lisas Hele-Mai Metsal.

Tark planeerimine omakorda võimaldab vältida kuumasaarte ja tuulekoridoride teket ja aitab tagada optimaalse valgustuse.

Eesti ettevõtjate huvi on seni olnud tagasihoidlik

Eestlaste huvi on WDBE konverentsi vastu igal aastal olnud suhteliselt madal ja see võiks Hele-Mai Metsali hinnangul oluliselt suurem olla.

“Ei osata oma ajalist ja rahalist ressurssi hinnata ja ei leita, et see on ettevõttele kasulik. Silmaringi laiendamise mõttes on see super üritus, et tulla ja vaadata, mis võimalused on olemas ja pakkuda ka enda poolt lahendusi, mida seni on teinud vaid üksikud,” ütles Metsal, kelle sõnul on innovatsioon valdkond, kuhu Eestis veel väga palju ei raatsita raha kulutada.

“Meil on mitmeid ettevõtteid, mis on kõrgel tasemel, aga nad ei reklaami ennast ja kui nad läheksid võimalike lahendustega kaasa, oleks võimalik neil jõuda veel kõrgemale tasemele. On üksikud suured ettevõtted, kes suudavad sellesse rohkem panustada ja siis on ridamisi väikseid, kes tõmbavad kogu selle sektori tootlikkuse alla,” kirjeldas Metsal.

Järgmisel aastal nii Tallinnas kui Helsingis toimuvast WDBE konverentsist julgustab Hele-Mai Metsal kõiki huvilisi osa võtma, kuna seal tutvustatakse alati mitmeid põnevaid tehnoloogiaid, mille olemasolust ei pruugi laiem avalikkus veel teadlik olla.

“Ma ikkagi usun sellesse, et ehitussektorit saab efektiivsemaks muuta läbi nutikate lahenduste ja vahendite, peab lihtsalt olema asjaga kursis. Võimalusi on palju, mida võiks ära kasutada,” kinnitas Metsal.

“Uskumatult kiiresti on asjad arenenud. Kolm aastat tagasi ei räägitud infrastruktuuriobjektide digitaliseerimise võimekuse tagamisest, nüüd räägitakse. Samamoodi ei räägitud kolm aastat tagasi veel digitaalsetest kaksikute lahendustest nii laialdaselt.”

Kui Eesti ettevõtetel on häid lahendusi pakkuda või häid küsimusi küsida, millele valdkonnas võiks keskenduda, siis WDBE on Metsali sõnul just see koht, kus sellest rääkida.

“Tuleb rääkida ka oma edulugusid – liigne tagasihoidlikkus ei tule kasuks. See on üks asi, mida me peaksime soomlastelt õppima: teinekord nad taovad trummi oluliselt rohkem, kui asi väärt on, aga nad on tänu sellele hästi pildil. Meil on vastupidi — isegi, kui me midagi oleme saavutanud, ütleme, et “ah, mis te nüüd”,” ütles Hele-Mai Metsal.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.