Liigu sisu juurde

Viimsi Artium – halvasti planeeritud vallakeskus ei lase heal arhitektuuril mõjule pääseda

Foto: Tõnu Tunnel / Viimsi Artium

Napilt aasta eest avatud Eesti moodsaim kultuurimaja näitab eeskuju hea arhitektuuri ja sisuka kultuuriprogrammiga, kuid asub autota inimese jaoks ebamugavas kohas.

Sõna „kultuurimaja” võib tuliuue ehitise puhul mõjuda ehk vanamoodsaltki, ent hoonetüübi kirjeldusena sobib see Viimsi Artiumile imehästi. Hoone koondab mitut otstarvet, millel vähem või rohkem kollektiivne, kohalik ja kultuurihariduslik mõõde – kunstikool, muusikakool, teaduskool, huvikeskus, lisaks multifunktsionaalsed saalid teatrietenduste, kontsertide ja konverentside korraldamiseks ning mõnus kohvik. Hooviküljel, Viimsi paeklindi serval täiendavad ansamblit metafüüsiliselt mõjuva ruumiga endistesse masuudimahutitesse paigutatud moodsa kunsti galerii ja vabaõhulava.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
Viimsi Artiumi ja paeklindi vahele jääval napil maaribal asub endine Nõukogude armee kütusemahuti, kus nüüd tegutseb kaasaegse kunsti galerii.Foto: Tõnu Tunnel / Viimsi Artium
Artiumi kunstigalerii, mis on rajatud endisesse kütusemahutisse.Foto: Tõnu Tunnel / Viimsi Artium

Hoone jaoks 2018. aastal korraldatud rahvusvahelise arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo Kavakava, mille juhtivarhitektid on Siiri Vallner ja Indrek Peil. Projekti erinevates faasides töötasid nendega kaasa Kristel Niisuke, Ko Ai, Kaarel Künnap, Mari-Liis  Sõber, Arseniy Kukuškin, Ivo-Martin Veelma ja Allan Pits. Hoone ehitas Nordlin Ehitus.

Arhitektuurikonkursi võidutöö arenes ajas edasi – esialgu vaid huvikoolide vajadusi rahuldama pidanud kompleksile liideti valla soovil juurde professionaalseks kultuuritegevuseks vajalik taristu – eelkõige suuremad saalid koos vajaliku tehnikaga. Suures saalis, näiteks, saab nüüd isegi sümfooniaorkester kontserte anda.

Viimsi Artiumi kammersaal.Foto: Tõnu Tunnel / Viimsi Artium
Artiumi blackbox-saal.Foto: Tõnu Tunnel / Viimsi Artium

Kavakava võidutöö alusel valminud hoone ruumiideeline kese on selle tihe side maastikuga, eelkõige looduskaitsealuse paeklindi ja selle nõlval asuva taimestikuga.

Hoone ehituskvaliteet jätab hea mulje. Kasutatud viimistlusmaterjalid mõjuvad sõbralikult, luksust või priiskamist tunda ei ole. Atmosfäär on sõbralik ja klassitiibades asine, kuid valgusküllane.

Betoonile ja metallile lisab soojust ja sõbralikkust hele puit.Foto: Tõnu Tunnel / Viimsi Artium

Avaras fuajees, mis mõjub ülejäänud hoonest pidulikumana, on erilist tähelepanu pööratud taimedele, mille abil on loodud peaaegu et botaanikaaiale omane miljöö.

Fuajee.Foto: Tõnu Tunnel / Viimsi Artium

Siseruumi rohelusele sekundeerib ülakorruse avaral väliterrassil suur mätaskatus ning erinevad istutusalad, mis seovad tehismaastiku klindinõlva looduslike vormide ja taimestikuga.

Katuseterrass.Foto: Tõnu Tunnel / Viimsi Artium

Mõeldes kitsaskohtadele, siis Artiumi suurim puudujääk pole seotud ei arhitektuuri ega hoone funktsiooniga, vaid Viimsi valla planeeringuliste möödapanekutega, mille juured ulatuvad 1990. aastatesse. Viimsil jäi õigel hetkel läbi mõtlemata, kuidas luua kiirelt kasvava ja rikastuva valla jaoks tugev ja sidus keskus, valla ruumiline ja hästi toimiv süda Haabneemena tuntud piirkonnas. Isegi kui mitmed valminud hooned on siin huvitava arhitektuuriga, on nende paigutus juhuslik, hõre ja halvas mõttes äärelinlik.

Ruumiliselt mõjub seetõttu ka Artium pelgalt ühe uue hoonena teiste seas. Kultuurimaja on paigutatud Randvere tee äärsesse suburbaanselt hõredasse ruumi, kus tekib tunne, et pikkade distantside tõttu on siin hoonete vahel mõistlik ja mugav liikuda vaid autoga. Nii on jalgsi või ühistranspordiga Artiumisse tulek – vähemalt esialgu – mõneti ebamugav, sest isegi Viimsi keskusest kohale jõudmiseks tuleb ette võtta ligi kilomeetrine jalutuskäik. 

Viimsi Artium.Foto: Tõnu Tunnel / Viimsi Artium

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.