Töötute ehitajate hulk suureneb iga kuuga: tööotsijaid on 15 korda rohkem kui pakkumisi
Kuigi üldine tööpakkumiste arv on tasapisi kasvamas, tuleb uusi töötuid jätkuvalt enim ehitussektorist ning üha kiirenevas tempos. Aprillikuu lõpu seisuga on Eesti 52 100 töötust 6300 oma viimaseks töövaldkonnaks märkinud ehituse, vabu töökohti on sektoris aga vaid pisut üle 400.
Töötukassa kommunikatsioonijuhi Annika Koppeli sõnul peatus üldises vaates märtsikuus enam kui pool aastat kestnud registreeritud töötuse kasv. “Märts oli esimene kuu alates eelmise aasta augustist, mil kuu aja jooksul tuli töötukassasse vähem inimesi arvele, kui arvelt maha läks. Sama suund jätkus aprillis,” ütles Koppel.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
“Kahjuks ei ole seis nii roosiline, kui sooviks – võrreldes eelmise aastaga on täna töötuid ikkagi rohkem, seda vaatamata viimaste kuude langusele,” tõdes Koppel, kelle kinnitusel aprillis end töötuks registreerinud inimestest enim – ligi 800 – töötas varem ehituses.
Aprillikuus ehituses suurematest koondamistest ei teatatud
Aprilli jooksul esitati 11 esmast koondamisteadet ja seeläbi kaotab lähiajal töö 127 inimest. Viimati oli kollektiivsete koondamiste osas olukord töötukassa andmetel parem eelmise aasta juulis. Ka varasemate aastate aprillikuudega võrreldes oli tänavune aprill koondamisteadete osas positiivne üllatus.
“Aprillikuu kollektiivsete koondamiste juures on näha ka seda, et ettevõtete spekter on väga kirju, kindlat sektorit, kes aprillis teistest enam koondas, ei ole. Kollektiivsete koondamisteadete põhjal võib ka prognoosida, et loodetavasti jätkavad lähikuudel töötuse numbrid langemist. Kollektiivse koondamise teateid aprillis ehitusvaldkonnast ei tulnud,” sõnas Koppel.
“Tööturu olukorra kohta annab infot ka näitaja – koondatuna arvele tulnud inimeste hulk ja eelmine töö valdkond. Kui viimastel aastatel on palju räägitud koondamistest töötlevas tööstuses, siis see sektor on nii-öelda jalad põhja saanud, viimastel kuudel on aga näha, et just ehitusest tuleb töötukassasse rohkem kliente,” selgitas ta.
Aprillis oli kõikidest uutest töötutest viimasest töökohast koondatud umbes 16 protsenti, selline oli suurusjärk ka jaanuaris, veebruaris ja märtsis. Märtsis tuli Töötukassa info kohaselt enim koondamise järel arvele inimesi ehitusest, aprillis oli see näitaja veidi väiksem ning enim tuli koondamise järel arvele inimesi tööstusest.
Aprillis lisati töötukassa töövahendusportaali rohkem uusi töökohti, kui eelmistel kuudel sellel aastal. Kuu jooksul lisati umbes 5300 uut töökohta.
“Kindlasti on mõnevõrra suurem tööpakkumiste hulk hea uudis tööotsijatele, samas ei ole see näitaja midagi enneolematut, aprill on alati tööpakkumiste poolest üks paremaid kuid olnud. Seega tasub vaadata varasemaid aprillikuid – sel juhul näeme, et tööpakkumiste arv jääb samasse suurusjärku 2019/2020 aastaga. Siis oli töötuid tänasega võrreldes vähem,” selgitas Koppel, kelle sõnul on hetkel ehitusvaldkonda pakkuda 422 töökohta.
Töötute ehitajate hulk suureneb
Tänavu aprillikuu lõpul oli töötukassas kirjas 52 100 töötut, neist 6300 on oma viimaseks töövaldkonnaks märkinud ehituse. Aasta tagasi olid vastavad numbrid 51 200 ja 5700.
“Ajas veel tagasi minnes oli 2022. aastal seis selline, et registreeritud töötuid 46 200 ja ehitusest 4800. Kui need näitajad protsentidesse panna, siis on näha, et ehitusest tulnute hulk on suurenenud,” ütles Töötukassa kommunikatsioonijuht.
Annika Koppeli sõnul peab aga kindlasti silmas pidama, et ehitus on üks nendest valdkondadest, kus töötab palju inimesi ja kus on ka tööjõu liikumine alati olnud suur.
“Tööjõuvajaduse uuringud näitavad, et viimasel aastal on lihtsamate ehitustööde valdkonnas tööjõudu pigem üle, mida rohkem oskuseid ja spetsiifilisemaid on teadmised, seda lihtsam on tööd leida. Nii on jätkuvalt vaja insenere ja elektrikuid,” sõnas Koppel. Järgmine uuring valmib töötukassal juunis
CVKeskus: tööpakkumiste arv võrreldes eelmise kuuga tõusis, aastavõrdluses aga langes
Tööportaali CVKeskus.ee värbamisjuhi Grete Adleri sõnul jätkus ehitussektori tööpakkumiste arvu kasv kuu võrdluses ka aprillikuus, kerkides märtsikuuga võrreldes 16 protsenti. Eelneva aasta sama ajaga võrreldes oli pakutavaid ametikohti ehitussektoris siiski 17 protsenti vähem.
“Hetkel leidub CVKeskus.ee tööportaalis pisut üle 300 ehitus- ja kinnisvarasektori tööpakkumise. Pakutavate ametikohtade arv on reaalsuses suurem, sest ühe tööpakkumisega värvatakse osadel ametikohtadel mitu töötajat,” ütles Adler.
Pakutavate tööde arvu kasv CVKeskuses vähendas ka konkurentsi töökoha nimel – keskmiselt on hetkel konkureerimas ühele ehitussektori vabale ametikohale 44 töövõtjat. Eelnevatel kuudel oli see näitaja 47 ja 50.